Hakkımda

ÖMER SERKAN BAKIR

1976 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Kontrol Sistemleri Teknolojisi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nü bitirdi.

1999 yılında Türkiye’de ilk defa yayınlanan dijital fotoğraf dergisi Photo Digital’i yayına hazırladı ve Yayın Yönetmeni oldu.

İnternet üzerinden yapılan, ülkemizdeki ilk fotoğraf yarışmasını organize etti. Onlarca fotoğraf yarışması için danışmanlık yaptı. Türkiye’nin değişik şehirlerinde birçok fotoğraf gösterisi gerçekleştirdi, 9 kişisel, 39 karma fotoğraf sergisine katıldı.

Üç adet fotoğraf albümü yayınladı. Sempozyum, seminer, panel ve söyleşilerde, seçici kurullarda yer aldı. Ulusal ve uluslar arası fotoğraf yarışmalarında ödüller kazandı.

Çeşitli üniversitelerde ve eğitim kurumlarında fotoğraf dersleri verdi. Bilgisayar teknolojileri, dijital fotoğrafçılık, koleksiyonculuk ve gezi konularındaki yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı.

“İnsanı Fotoğraflamak”“Gezi Fotoğrafçılığı”“Fotoğrafçılar için depolama çözümleri”“Mobil Fotoğrafçılık” konularında seminer ve sunumlarını Türkiye’nin değişik şehirlerinde verdi.

Bilişim Medyası Derneği (BMD) üyesidir. Halen Fotoğraf Dergisi Yayın Yönetmeni, FSMV Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

www.omerserkan.com